Temat tygodnia: JAK POWSTAJE KSIĄŻKA? 04.05-08.05

Categories :

Drodzy Rodzice,
w tym tygodniu rozmawiamy na temat roli, jaką odgrywają w naszym życiu książki. Poznajemy różne rodzaje książek, a także zawody związane z ich powstawaniem: pisarza, autora, ilustratora, grafika, redaktora, drukarza. Możemy odwiedzić bibliotekę. W miarę możliwości tworzymy, lub przypominamy dzieciom o ich domowych biblioteczkach. Bawimy się w bibliotekę i księgarnię, wykorzystując symbole monet. Wymyślamy tytuły książek i tworzymy dla nich okładki. Starszaki poznają liczbę 9. Uczą się określać, który element jest pierwszy, a który drugi z kolei, ile jest elementów, dokładają i zabierają elementy ze zbioru tak, aby zostało 9 elementów, (młodsze dzieci bawią się w zakresie, który znają). Starsze dzieci uczą się pisać cyfrę 9, próbują czytać wyrazy z poznanych liter: O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, G, C, J, W, F.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem.
• Wspólne wyjście do biblioteki – wypożyczenie książek wybranych przez dziecko.
• Wspólne oglądnie i czytanie książek – zwrócenie uwagi na różne rodzaje książek i ich przydatność w życiu (albumy, atlasy, bajki, przewodniki, poradniki itp.)
• Zabawy utrwalające w pamięci kształt cyfry 9: wyszukiwanie przedmiotów zbliżonych kształtem do cyfry 9, pisanie cyfry 9 po piasku, kaszy, układanie cząstek warzyw i owoców w kształt cyfry 9.
• Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek.
• Zabawy w wyszukiwanie w wyrazach poznanych liter.
• Wspólne śpiewanie piosenek, recytowanie wierszy.

Zabawy z językiem angielskim:

Propozycje zabaw logopedycznych usprawniających narządy artykulacyjne dzieci:

Słuchowisko Legenda o Warszawskiej Syrence:

Organizer obrotowy DIY z podstawką na książki:

https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/09/organizer-obrotowy-diy/